• Ministri Krasniqi takoi drejtuesit e Federatės sė Tenisit

  Ministri Krasniqi takoi drejtuesit e Federatės sė Tenisit

  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi ka takuar sot drejtuesit e Federatës së Tenisit të Kosovës, të prirë nga kryetari Shkelzen Domi....
 • Kosova feston Ditėn Ndėrkombėtare tė Tenisit

  Kosova feston Ditėn Ndėrkombėtare tė Tenisit

  4 Marsi në mbarë botën njihet si Dita Ndërkombëtare e Tenisit. Në pritje te kesaj dite te madhe ,klube te ndryshme evropiane dhe boterore te tenisit kanë...
 • Referet nga Kosova ne Federation Cup

  Referet nga Kosova ne Federation Cup

  Klubi i Tenisit Bellevue (Ulqin), nga 16 deri me 20 Prill do te jetë nikoqir i turneut Federation Cup(the women's premier international team tennis event) ku do te marrin pjesë 8...
 • Federata e Tenisit shpall mė tė mirėt e vitit 2012

  Federata e Tenisit shpall mė tė mirėt e vitit 2012

  Në Prishtinë Federata e Tenisit të Kosovës shpalli tenistët më të mirë për vitin 2012 si dhe ndau mirënjohje për të gjithë ata që...
 • Federata e Tenisit shpall mė tė mirėt e vitit 2012

  Federata e Tenisit shpall mė tė mirėt e vitit 2012

  Të shtunën më 15 dhjetor në ora 11.00 Federata e Tenisit të Kosovës do të shpall më të mirët e vitit 2012. Ky ngjarje do të mbahet në...

Turneu i tenisit pėr fėmijė, Dielli TEB Kids Open 2016

Turneu i fëmijëve i organizuar në Prishtinë për kategoritë Red, Orange, Green dhe U-14 nxorri kampionët e këtij viti në një konkurrencë mjaft interesante.  Në kategorinë...

Kuvendi i punes i FTK-se

Kuvendi i punes i FTK-se

Federata e tenisit me 12 Janar 2013 në Prishtinë ka mbajtur kuvendin vjetor të punës. Kuvendi si organ më i lartë i federatës diskutoi për mbi kater orë dhe miratoi vendime të rëndësishme...

Ne Tirane perfundoi turneu i tenisit “Pavaresia”

Ne Tirane perfundoi turneu i tenisit “Pavaresia”

Shtatë tenistë nga Kosova marrin pjesë në turneun e tenisit “Pavarësia” që u organizua në Tiranë nga ana e Federatës Shqiptare të tenisit për nderë të 100 vjetorit të...

Prishtina Kampion i Kosoves per vitin 2012

Prishtina Kampion i Kosoves per vitin 2012

Me daten 04 Nentor, ne terrenet e tenisit te Qendres Sportive "Sezai Surroi" ne Prizren, u mbajt finalja e liges se Kosoves ne tennis. U takuan Klubi i Tenisit Prizreni kunder KT Prishtina (Tennis Prishtina). Pas nje takimi qe u...

NIC - Drenica U8 U10 U12

NIC - Drenica U8 U10 U12

REZULLTATE,NIC-DRENICA OPEN. U8, FEMRAT   FITUESE, FORTA MORINA 8-6 MARTINA   U10,FEMRAT,   FITUESE, BLEARTA UKEHAGJA 10-6 VIOLA PEJA U,12 FEMRAT   FITUESE, BESA GALANI 10-5 ERA...

Galeria

Pėr ne

Historia e tenisit në Kosovë i ka rrënjët pas Luftës së Parë Botërore. Atëbotë, Britanikët, të cilët e eksploatonin minierën e Trepçës, ndërtuan terrenin e parë të tenisit në Kosovë. Ky terren ekziston edhe sot si dëshmi e kohës, por është i mbuluar me baltë dhe me bar. Ndërsa, kosovarët për...

Read more